Domy z bali

Małopolska, Śląsk i Dolny Śląsk znają nasze domy

Stawiamy całoroczne domy z bali. Przez cały rok. Materiały, z których powstają nasze domy, to najwyższej jakości drewno odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, dzięki czemu mogą służyć wiele lat. Na rynku budowlanym wyróżnia nas solidność wykonania i dbałość o wykończenia.

Korzystamy z najnowocześniejszych rozwiązań – nasze domy cechują się nowoczesnością, przy jednoczesnym nawiązaniu do tradycyjnego, podhalańskiego stylu. Zachowują wszelkie normy bezpieczeństwa (więcej o naszej ofercie domów drewnianych). Dbałość o szczegóły wykończenia sprawia, że całoroczne domy z bali charakteryzują się nienaganną estetyką. Docenili ją już mieszkańcy Śląska i Małopolski.

Domy z drewna można budować w kilku technologiach: najbardziej atrakcyjne wizualnie i charakterystyczne są właśnie domy z bali. Niezależnie od tego, którą technologię wybierzemy, z drewna możemy budować o każdej porze roku, nawet wtedy gdy temperatura spada znacznie poniżej zera. Jedynym elementem uzależnionym od warunków pogodowych jest płyta fundamentowa. Montaż i wykończenie takiego domu (poza fundamentami) odbywa się na sucho, nie wymaga więc dodatnich temperatur. Uwaga: wybierając dom z bali, trzeba pamiętać, że okres osiadania wybranych elementów (niewielu, na szczęście) może trwać nawet do dwóch lat.

Domy z bali

Drewno w domach z bali

Poważnym i często spotykanym błędem przy stawianiu domów drewnianych z bali (nie tylko na Śląsku czy w Małopolsce), jest wykorzystywanie do budowy domów (również do wykonywanie szkieletu drewnianego) drewna niesuszonego i niestruganego. Użycie zwykle tańszego, ale przez to źle przygotowanego drewna to tylko pozorna oszczędność, która znacząco wpływa na trwałość i bezpieczeństwo budynku.

Drewno ze świeżo ściętego drzewa (o wilgotności powyżej 30%) ma aż o 60-75% mniejszą wytrzymałość na zginanie niż drewno wysuszone. Drewniane elementy konstrukcji wysychając, kurczą się i skręcają. Stabilne wymiary drewno osiąga dopiero, gdy jego wilgotność jest mniejsza niż 25%.

Wilgoć z wysychającego drewna wnika w warstwę wełny mineralnej, co obniża jej właściwości izolacyjne. To z kolei sprawia, że drewno ulega zaparzeniu i jest podatne na siniznę, więc sprzyja to rozwijaniu się pleśni czy grzybów.

Jakie powinno być drewno do budowy domów?

Najczęściej – z uwagi na właściwości drewna – stosuje się drewno świerkowe. Drewno musi być zdrowe, posiadać małą ilość sęków, pochodzić z wycinki późno jesiennej lub zimowej. Drzewa wycinane w tym okresie są bez soków tzw. martwe a tym samym nie posiadają w swojej strukturze szkodników np. kornika.
Drewno stosowane przez naszą firmę pochodzi z rejonu Tatr z północnych stoków, gdzie rośnie bardzo wolno a tym samym jest wystawione na trudne warunki atmosferyczne i ostre zimy. Charakteryzuje się małym przyrostem rocznym. Oznacza to, że drewno z nich pozyskane będzie miało równe słoje i wysoką elastyczność oraz dużą wytrzymałość.
Kłody przeznaczone do produkcji domów z bala są leżakowane przez minimum 6 miesięcy.

Konstrukcja domów z bali

Przekroje ścian domów z bali.

 1. Ściana z bala litego o przekroju prostokątnym
 2. Wystające ostatki tzw. węgły

 1. Ściana z bala litego o przekroju prostokątnym
 2. Izolacja termiczna
 3. Konstrukcja drewniana
 4. Wiatroizolacja
 5. Listwy montażowe
 6. Deska elewacyjna

 1. Boazeria
 2. Paroizolacja
 3. Konstrukcja drewniana
 4. Listwy montażowe
 5. Izolacja termiczna
 6. Ściana z bala litego o przekroju prostokątnym

 

Czytaj więcej

Gwarancja – jakości i trwałości domów z bali!

Drewniane elementy konstrukcyjne budynku obejmujemy aż 60-miesięczną gwarancją.

Szukają Państwo wykonawcy domu z bali w Małopolsce lub na Śląsku?

Zapraszamy do kontaktu z firmą Domy w drewnie.